第17屆日本眾議院議員總選舉

出自維基百科,自由嘅百科全書
Jump to navigation Jump to search
‹ 1928 • Flag of Japan.svg • 1932
1930年2月20號
選舉類型 眾議院
議席數目 466
選舉席次 466

選舉統計
選民人數 12,812,895
總投票數  
  
83.34%  3.01%
濱口雄幸立憲民政黨
獲得眾議院議席 273  57
  
59%
犬養毅立憲政友會
獲得眾議院議席 173  45
  
37%
國民同志會
獲得眾議院議席 6  
  
1%
無產政黨
獲得眾議院議席 5  
  
1%
革新黨
獲得眾議院議席 3  0
  
1%

政黨議席分佈圖
  273   立憲民政黨
  6   國民同志會
  3   革新黨
  174   立憲政友會
  5   無產政黨
  5   獨立人士


日本內閣總理大臣

第17屆日本眾議院議員總選舉1930年2月20號舉行。

呢次選舉嘅議題係關於濱口內閣嘅經濟政策、教育政策、外交政策、軍事政策(皇姑屯事件)同埋裁軍等問題。

過程[編輯]

內閣[編輯]

濱口內閣

解散[編輯]

1930年1月21號

選舉舉行[編輯]

1930年2月20號

選舉人數[編輯]

466人。

選舉制度[編輯]

  • 中選區制
  • 選舉資格:夠廿五歲嘅男性先可以投票。
  • 選民人數:12,812,895

結果[編輯]

議席數[編輯]

政黨 攞到席數
立憲民政黨 273
立憲政友會 174
國民同志會 6
無產諸派 5
革新黨 3
獨立人士 5
總數 466

議員[編輯]

贏出名單[編輯]

 立憲民政黨   立憲政友會   國民同志會   無産政黨   革新黨   諸派   獨立人士 

*表示喺選區入面冇投票。

北海道 1區 一柳仲次郎 澤田利吉 山本厚三 村田不二三 2區 淺川浩 東武 近藤豐吉 阪東幸太郎
3區 前田卯之助 佐々木平次郎 渡邊泰邦 4區 手代木隆吉 板穀順助 神部為藏 松實喜代太 岡田春夫
5區 東條貞 木下成太郎 小池仁郎 三井德寶
青森縣 1區 工藤鐵男 藤井達也 山內亮 2區 菊池良一 兼田秀雄 工藤十三雄
岩手縣 1區 田子一民 熊穀巖 高橋壽太郎 2區 廣瀬為久 水上斉之助 小野寺章 志賀和多利
宮城縣 1區 長谷川陸郎 中島鵬六 菅原傳 藤澤幾之輔 守屋榮夫 2區 星廉平 大石倫治 小山倉之助
秋田縣 1區 田中隆三 町田忠治 信太儀右衛門 鈴木安孝 2區 鹽田團平 豬股謙二郎 片野重脩
山形縣 1區 黑金泰義 高橋熊次郎 佐藤啓 西澤定吉 2區 熊穀直太 清水德太郎 門田新松 奧山龜藏
福島縣 1區 大島要三 粟山博 堀切善兵衛 2區 八田宗吉 林平馬 鈴木萬次郎 菅村太事 鈴木寅彥
3區 比佐昌平 氏家清 木村清治
茨城縣 1區 中崎俊秀 內田信也 石橋茂 長塚忠策 2區 小峰滿男 高瀬梅吉 山崎猛
3區 風見章 飯村五郎 原脩次郎 海老澤為次郎
栃木縣 1區 森恪 齋藤太兵衛 船田中 高橋元四郎 高田耘平 2區 松村光三 栗原彥三郎 阿由葉勝作 上野基三
群馬縣 1區 飯塚春太郎 生方大吉 關口志行 中島知久平 青木精一 2區 最上政三 木檜三四郎 木暮武太夫 井本常作
埼玉縣 1區 加藤睦之介 粕穀義三 秦豐助 定塚門次郎 2區 橫川重次 高橋守平 鏑木忠正 一瀬一二
3區 野中徹也 古島義英 出井兵吉
千葉縣 1區 多田滿長 篠原陸朗 川島正次郎 鈴木隆 2區 篠田有德 鵜澤宇八 今井健彥
3區 土屋清三郎 森矗昶 安田正男 北田正平
神奈川縣 1區 三宅磐 戶井嘉作 野方次郎 2區 小泉又次郎 小野重行 川口義久 片山哲
3區 岡崎久次郎 平川松太郎 鈴木英雄 胎中楠右衛門
山梨縣 全縣 堀內良平 河西豐太郎 田邊七六 竹內友治郎 大崎清作
東京府 1區 橫山勝太郎 立川太郎 櫻內辰郎 本田義成 三木武吉 2區 中島彌團次 赤塚五郎 犬養健 鳩山一郎 高橋秀臣
3區 遠藤千元 頼母木桂吉 安藤正純 田川大吉郎 4區 真鍋儀十 小俁政一 古島宮次郎 太田信次郎
5區 斯波貞吉 高木正年 鈴木富士彌 牧野賤男 大山鬱夫 6區 中島守利 中村繼男 佐藤正 前田米藏 松谷與二郎
7區 八並武治 津雲國利 阪本一角
新潟縣 1區 野澤卯市 松井郡治 田邊熊一 2區 長尾半平 高橋光威 佐藤與一 加藤知正
3區 原吉郎 大竹貫一 佐藤謙之輔 山田又司 關矢孫一 4區 石塚讓 增田義一 武田德三郎
富山縣 1區 寺島權藏 野村嘉六 高見之通 2區 松村謙三 山田毅一 土倉宗明
石川縣 1區 武谷甚太郎 中橋德五郎 永井柳太郎 2區 戶部良祐 櫻井兵五郎 青山憲三
福井縣 全縣 豬野毛利榮 三田村甚三郎 添田敬一郎 山本條太郎 松井文太郎
長野縣 1區* 鈴木梅四郎 松本忠雄 小阪順造 2區 小山邦太郎 山邊常重 篠原和市
3區 戶田由美 北原阿智之助 林七六 宮澤胤勇 4區 百瀬渡 降旗元太郎 植原悅二郎
岐阜縣 1區 山田道兄 大野伴睦 武藤嘉門 2區 岡田素臣 後藤亮一 井上孝哉
3區 牧野良三 古屋慶隆 平井信四郎
靜岡縣 1區 平野光雄 海野數馬 小久江美代吉 中田ろく郎 深澤豐太郎 2區 櫛部荒熊 岸衛 莊司良朗 小泉策太郎
3區 井上剛一 永田善三郎 倉元要一 太田正孝
愛知縣 1區 今堀辰三郎 小山松壽 瀬川嘉助 石川久兵衛 加藤鐐五郎 2區 藍川清成 西脇晉 丹下茂十郎
3區 服部英明 加藤鯛一 滝正雄 4區 岡本實太郎 武富濟 小林錡
5區 杉浦武雄 加藤六藏 大口喜六
三重縣 1區 加藤久米四郎 木村秀興 川崎克 小野耕一郎 松田正一 2區 尾崎行雄 濱田國松 牛場清次郎 池田敬八
滋賀縣 全縣 青木亮貫 堀部久太郎 堤康次郎 田中養達 清水銀藏
京都府 1區 安田耕之助 西村金三郎 鷲野米太郎 鈴木吉之助 森田茂 2區 田中祐四郎 川島安之助 磯部清吉
3區* 水島彥一郎 村上國吉 津原武
大阪府 1區 枡谷寅吉 石原善三郎 一松定吉 2區 紫安新九郎 竹田儀一 武藤山治
3區 武內作平 廣瀬德藏 上田孝吉 西尾末廣 4區 本田彌市郎 吉川吉郎兵衛 森田政義 森本一雄
5區 佐竹莊七 勝田永吉 田中萬逸 喜多孝治 6區 辻本豐三郎 大植清左衛門 山口義一
兵庫縣 1區 濱野徹太郎 野田文一郎 中亥歳男 勝田銀次郎 砂田重政 2區 前田房之助 中馬興丸 山本平三郎 廣岡宇一郎
3區 八木幸吉 水野正巳 多木粂次郎 4區 田中武雄 原惣兵衛 清瀬一郎 土井權大
5區 齋藤隆夫 田昌 若宮貞夫
奈良縣 全縣 服部教一 八木逸郎 松尾四郎 岩本武助 北浦圭太郎
和歌山縣 1區 中村啓次郎 松山常次郎 山崎傳之助 2區 小山谷藏 三尾邦三 西田郁平
鳥取縣 全縣 山枡儀重 由穀義治 三好榮次郎 豐田收
島根縣 1區 木村小左衛門 原夫次郎 櫻內幸雄 2區 佐藤喜八郎 俵孫一 島田俊雄
岡山縣 1區 清水長郷 難波清人 岡田忠彥 久山知之 中島琢之 2區 小川郷太郎 西村丹治郎 犬養毅 高草美代藏 星島二郎
廣島縣 1區 荒川五郎 名川侃市 岸田正記 藤田若水 2區 山道襄一 望月圭介 木原七郎 田中貢
3區 橫山金太郎 土屋寛 作田高太郎 米田規矩馬 宮澤裕
山口縣 1區 保良淺之助 久原房之助 莊晉太郎 村岡吾一 2區 松岡洋右 西村茂生 澤本與一 兒玉右二 道源權治
德島縣 1區 谷原公 淺石恵八 原田佐之治 2區 平野鍋吉 秋田清 高島兵吉
香川縣 1區 小西和 戶澤民十郎 宮脇長吉 2區 三土忠造 山下穀次 矢野莊太郎
愛媛縣 1區 武知勇記 松田喜三郎 高山長幸 2區 村上紋四郎 森達三 河上哲太
3區 本多真喜雄 清家吉次郎 村松恒一郎
高知縣 1區 富田幸次郎 濱口雄幸 中穀貞頼 2區 大西正幹 下元鹿之助 林讓治
福岡縣 1區 河波荒次郎 宮川一貫 中野正剛 簡牛凡夫 2區 大裡廣次郎 吉田磯吉 淺原健三 石崎敏行 青柳郁次郎
3區 木村義雄 山崎達之輔 岡野竜一 野田俊作 樋口典常 4區 勝正憲 末松偕一郎 阪井大輔 內野辰次郎
佐賀縣 1區 栗山賚四郎 福田五郎 石井次郎 2區 西英太郎 森峰一 田口文次
長崎縣 1區 田崎武男 西岡竹次郎 志波安一郎 向井倭雄 則元由庸 2區 牧山耕藏 本田恒之 古賀政一 佐保畢雄
熊本縣 1區 小山令之 大麻唯男 松野鶴平 村田虎之助 平山岩彥 2區 深水清 宮崎高四 安達謙藏 中山貞雄 中野猛雄
大分縣 1區 金光庸夫 一宮房治郎 松田源治 長野綱良 2區 高橋欽哉 重松重治 清瀬規矩雄
宮崎縣 全縣 佐々木芳照 三浦虎雄 鈴木憲太郎 小村俊一 佐藤重遠
鹿兒島縣 1區 床次竹二郎 春島東四郎 井上知治 藏園三四郎 中村嘉壽 2區 山本實彥 寺田市正 東郷實 崎山武夫
3區 久留義郷 津崎尚武 永田良吉
沖繩縣 全縣 當真嗣合 漢那憲和 仲井間宗一 伊禮肇 崎山嗣朝

睇埋[編輯]

出面網頁[編輯]