第40屆日本眾議院議員總選舉

出自維基百科,自由嘅百科全書
Jump to navigation Jump to search
‹ 1990 • Flag of Japan.svg • 1996
1993年7月18號
選舉類型 眾議院
議席數目 511
選舉席次 511

選舉統計
總投票數  
  
67.26%  6.05%
宮澤喜一自由民主黨

投票數 22,999,646 
獲得眾議院議席 223  52
  
36.62%
山花貞夫日本社會黨

投票數 9,687,588 
獲得眾議院議席 70  66
  
10.10%
羽田孜新生黨

投票數 6,341,364 
獲得眾議院議席 55  
  
10.10%
石田幸四郎公明黨

投票數 5,114,351 
獲得眾議院議席 51  6
  
8.14%
細川護煕日本新黨

投票數 5,053,981 
獲得眾議院議席 35  
  
8.05%
宮本顯治日本共產黨

投票數 4,834,587 
獲得眾議院議席 15  1
  
7.70%
大内啓伍民主社會黨

投票數 2,205,682 
獲得眾議院議席 15  1
  
3.51%
武村正義先驅新黨

投票數 1,658,097 
獲得眾議院議席 13  
  
2.64%
江田五月社會民主連合

投票數 461,169 
獲得眾議院議席 4  0
  
0.73%

政黨議席分佈圖
  223   自由民主黨
  55   新生黨
  35   日本新黨
  15   民主社會黨
  70   日本社會黨
  51   公明黨
  15   日本共產黨
  13   先驅新黨
  30   獨立人士


日本內閣總理大臣

第40屆日本眾議院議員總選舉1993年7月18號舉行。

過程[編輯]

內閣[編輯]

宮澤改造內閣

解散[編輯]

1993年6月18號

選舉舉行[編輯]

1993年7月18號

選舉人數[編輯]

511人。

選舉制度[編輯]

  • 中選區制
  • 唔記名投票
  • 選舉資格:夠廿歲嘅男女先可以投票。

結果[編輯]

  • 投票率:67.26%。

議席數[編輯]

政黨 攞到票數(%) 攞到席數(%) 相差
執政黨 223 +1
自由民主黨 22,999,646(36.62) 223(43.64) +1
清和會(三塚博派) 56
宏池會(宮澤喜一派) 55
政策科學研究所渡邊美智雄派) 52
平成研究會小淵恵三派) 29
新政策研究會河本敏夫派) 21
政真會加藤六月派) 6
冇派別嘅人 11
在野黨(唔係自民黨同共產黨) 243 -2
日本社會黨 9,687,588(15.43) 70(13.70) -66
新生黨 6,341,364(10.10) 55(10.76) +19
公明黨 5,114,351(8.14) 51(9.98) +6
日本新黨 5,053,981(8.05) 35(6.85) +35
民社黨 2,205,682(3.51) 15(2.94) +1
先驅新黨 1,658,097(2.64) 13(2.54) +3
社會民主連合 461,169(0.73) 4(0.78) ±0
在野黨 45 ±0
日本共產黨 4,834,587(7.70) 15(2.94) -1
獨立人士 4,304,188(6.85) 30(5.87) +1
總數 62,804,144(100.00) 511(100.00) -1

議員[編輯]

贏出名單[編輯]

 自民黨   社會黨   新生黨   公明黨   日本新黨   民社黨   共產黨   先驅新黨   社民連   獨立人士 

北海道 1區 町村信孝 長內順一 伊東秀子 荒井聰 佐藤靜雄 2區 今津寛 五十嵐廣三 佐々木秀典 金田英行
池田隆一 3區 佐藤孝行 鉢呂吉雄 金田誠一
4區 鳩山由紀夫 高橋辰夫 池端清一 渡邊省一 小平忠正 5區 中川昭一 北村直人 武部勤 鈴木宗男 永井哲男
青森縣 1區 田名部匡省 大島理森 津島雄二 今村修 2區 木村守男 竹內黎一 田澤吉郎
岩手縣 1區 玉澤德一郎 鈴木俊一 工藤堅太郎 中村力 2區 小澤一郎 澤藤禮次郎 志賀節
宮城縣 1區 愛知和男 三塚博 岡崎トミ子 千葉國男 伊藤宗一郎 2區 菊池福治郎 日野市朗 大石正光
秋田縣 1區 佐藤敬夫 野呂田芳成 二田孝治 畠山健治郎 2區 村岡兼造 笹山登生 御法川英文
山形縣 1區 鹿野道彥 近藤鐵雄 遠藤利明 遠藤登 2區 加藤紘一 阿部昭吾 近岡理一郎
福島縣 1區 金子德之介 根本匠 增子輝彥 佐藤剛男 2區 渡部恆三 齋藤文昭 玄葉光一郎 穂積良行 荒井廣幸
3區 田中直紀 木幡弘道 阪本剛二
茨城縣 1區 塚田延充 額賀福志郎 中山利生 葉梨信行 2區 梶山靜六 大畠章宏 塚原俊平
3區 中村喜四郎 丹羽雄哉 赤城德彥 二見伸明 竹內猛
栃木縣 1區 渡邊美智雄 船田元 簗瀬進 小林守 蓮實進 2區 茂木敏充 藤尾正行 山岡賢次 青山二三 神田厚
群馬縣 1區 尾身幸次 佐田玄一郎 田邊誠 2區 谷津義男 笹川堯 中島洋次郎
3區 小淵恵三 福田康夫 山口鶴男 中曾根康弘
埼玉縣 1區 今井宏 福留泰藏 松永光 石田勝之 2區 山口敏夫 五十嵐文彥 宮地正介 矢島恆夫 小宮山重四郎
3區 增田敏男 加藤卓二 糸山英太郎 4區 武山百合子 山田英介 細川律夫 三ッ林彌太郎
5區 上田清司 枝野幸男 若松謙維 福永信彥
千葉縣 1區 野田佳彥 岡島正之 鳥居一雄 臼井日出男 志位和夫 2區 水野清 實川幸夫 林幹雄 須藤浩
3區 森英介 濱田靖一 大木正吾 中村正三郎 石橋一彌 4區 井奧貞雄 狩野勝 長濱博行 富田茂之 田中甲
神奈川縣 1區 中田宏 上田勇 小此木八郎 伊藤茂 2區 永井英慈 小泉純一郎 市川雄一 松澤成文 岩垂壽喜男
3區 藤井裕久 甘利明 河上覃雄 加藤萬吉 中島章夫 4區 佐藤謙一郎 上田晃弘 米田建三 土田龍司 大出俊
5區 河野洋平 小泉晨一 龜井善之
山梨縣 全縣 堀內光雄 輿石東 小澤鋭仁 橫內正明 中尾榮一
東京都 1區 海江田萬裡 與謝野馨 柴野たいぞう 2區 石原慎太郎 大內啓伍 新井將敬 遠藤乙彥 宇佐美登
3區 石井紘基 栗本慎一郎 小杉隆 越智通雄 4區 山田宏 松本善明 粕谷茂 高橋一郎 石原伸晃
5區 鮫島宗明 吉田公一 石井啓一 6區 柿澤弘治 不破哲三 東祥三 西川太一郎
7區 菅直人 渡邊浩一郎 小澤潔 大野由利子 8區 鳩山邦夫 深谷隆司
9區 太田昭宏 濱野剛 中島武敏 10區 山口那津男 鴨下一郎 島村宜伸 鯨岡兵輔 佐々木陸海
11區 伊藤達也 山花貞夫 高木陽介 伊藤公介 岩佐恵美
新潟縣 1區 近藤元次 小澤辰男 關山信之 2區 栗原博久 白澤三郎 稻葉大和
3區 田中眞紀子 星野行男 櫻井新 阪上富男 村山達雄 4區 白川勝彥 高鳥修
富山縣 1區 住博司 廣野允士 長勢甚遠 2區 綿貫民輔 橘康太郎 萩山教嚴
石川縣 1區 奧田敬和 森喜朗 嶋崎讓 2區 瓦力 阪本三十次
福井縣 全縣 山本拓 笹木竜三 辻一彥 平泉涉
長野縣 1區 田中秀征 若林正俊 小阪憲次 2區 羽田孜 井出正一 堀込征雄
3區 中島衛 小川元 宮下創平 4區 村井仁 唐澤俊二郎 北澤清功
岐阜縣 1區 松田岩夫 武藤嘉文 野田聖子 渡邊嘉藏 河合正智 2區 藤井孝男 金子一義 山下八洲夫 古屋圭司
靜岡縣 1區 大石千八 原田昇左右 牧野聖修 大口善德 松前仰 2區 杉山憲夫 斉藤鬥志二 前島秀行 木部佳昭 栗原裕康
3區 熊谷弘 鹽谷立 安倍基雄 柳澤伯夫
愛知縣 1區 河村たかし 青木宏之 平田米男 佐藤泰介 2區 青山丘 草川昭三 網岡雄 久野統一郎
3區 海部俊樹 江﨑鐵磨 佐藤観樹 4區 伊藤英成 浦野烋興 稻垣實男 川島實
5區 村田敬次郎 早川勝 近藤豐 6區 赤松廣隆 石田幸四郎 大谷忠雄 片岡武司
三重縣 1區 岡田克也 阪口力 川崎二郎 北川正恭 中井洽 2區 田村元 野呂昭彥 石井智
滋賀縣 全縣 武村正義 川端達夫 山下元利 宇野宗佑 山元勉
京都府 1區 穀田恵二 前原誠司 伊吹文明 竹內讓 奧田幹生 2區 寺前巖 野中廣務 山名靖英 谷垣禎一 豐田潤多郎
大阪府 1區 田端正廣 正森成二 大矢卓史 2區 谷口隆義 中山正暉 吉田治 東中光雄 左近正男
3區 藤村修 近江巳記夫 中野寛成 井上一成 原田憲 4區 鹽川正十郎 久保哲司 山本孝史 吉井英勝
5區 中山太郎 北側一雄 藤田スミ 西村眞悟 和田貞夫 6區 左藤恵 佐藤茂樹 中馬弘毅
7區 福島豐 中村正男 樽床伸二
兵庫縣 1區 赤羽一嘉 石井一 土肥隆一 岡崎宏美 高見裕一 2區 土井たか子 小池百合子 宮本一三 冬柴鐵三 原健三郎
3區 井上喜一 渡海紀三朗 永井孝信 4區 赤松正雄 戶井田三郎 河本敏夫 後藤茂
5區 谷洋一 吉岡賢治
奈良縣 全縣 高市早苗 前田武志 奧野誠亮 森本晃司 田野瀬良太郎
和歌山縣 1區 中西啓介 岸本光造 西博義 2區 二階俊博 野田實
鳥取縣 全縣 石破茂 平林鴻三 野阪浩賢 相澤英之
島根縣 全縣 竹下登 細田博之 石橋大吉 櫻內義雄 錦織淳
岡山縣 1區 江田五月 逢澤一郎 平沼赳夫 日笠勝之 熊代昭彥 2區 橋本龍太郎 石田美榮 加藤六月 貝沼次郎 村田吉隆
廣島縣 1區 岸田文雄 斉藤鐵夫 秋葉忠利 粟屋敏信 2區 中川秀直 森井忠良 池田行彥 谷川和穂
3區 宮澤喜一 龜井靜香 柳田稔 小森龍邦 佐藤守良
山口縣 1區 安倍晉三 林義郎 河村建夫 古賀敬章 2區 松岡滿壽男 吹田あきら 佐藤信二 高村正彥 桝屋敬悟
德島縣 全縣 後藤田正晴 山口俊一 遠藤和良 岩淺嘉仁 七條明
香川縣 1區 藤本孝雄 木村義雄 三野優美 2區 月原茂皓 森田一 大野功統
愛媛縣 1區 關谷勝嗣 鹽崎恭久 中村時廣 2區 越智伊平 村上誠一郎 小野晉也
3區 山本公一 西田司 田中恆利
高知縣 全縣 中谷元 山原健二郎 石田祝稔 五島正規 山本有二
福岡縣 1區 山崎廣太郎 山崎拓 神崎武法 太田誠一 松本龍 2區 麻生太郎 三原朝彥 北橋健治 東順治 岩田順介
楢崎彌之助 3區 古賀正浩 古賀誠 權藤恆夫 細谷治通 古賀一成
4區 山本幸三 自見莊三郎 弘友和夫 中西績介
佐賀縣 全縣 山下德夫 保利耕輔 愛野興一郎 緒方克陽 阪井隆憲
長崎縣 1區 西岡武夫 初村謙一郎 久間章生 田口健二 高木義明 2區 山田正彥 金子原二郎 虎島和夫 山崎泉
熊本縣 1區 細川護熙 野田毅 松岡利勝 田中昭一 倉田榮喜 2區 矢上雅義 園田博之 東家嘉幸 渡瀬憲明
大分縣 1區 村山富市 畑英次郎 衛藤征士郎 衛藤晟一 2區 橫光勝彥 田原隆
宮崎縣 1區 江藤隆美 米澤隆 大原一三 2區 堀之內久男 持永和見
鹿兒島縣 1區 保岡興治 宮路和明 德田虎雄 宮崎茂一 2區 小裡貞利 松下忠洋 濱田健一
3區 山中貞則 二階堂進
沖繩縣 全縣 西銘順治 仲村正治 上原康助 古堅實吉 宮裡松正

第一次參選就贏咗[編輯]

※ 做過參議院議員用「※」嚟表示。

自由民主黨[編輯]


日本社會黨[編輯]

公明黨[編輯]


日本共產黨[編輯]

民社黨[編輯]

新生黨[編輯]


先驅新黨[編輯]

日本新黨[編輯]


獨立人士[編輯]


重新返到眾議院[編輯]

自由民主黨[編輯]


日本社會黨[編輯]

公明黨[編輯]

日本共產黨[編輯]

民社黨[編輯]

新生黨[編輯]

獨立人士[編輯]

引退同埋唔參選嘅人[編輯]

自由民主黨[編輯]


日本社會黨[編輯]


公明黨[編輯]


日本共產黨[編輯]

民社黨[編輯]

進步黨[編輯]

獨立人士[編輯]

輸咗選舉嘅人[編輯]

自由民主黨[編輯]


日本社會黨[編輯]


公明黨[編輯]

日本共產黨[編輯]


民社黨[編輯]

新生黨[編輯]

先驅新黨[編輯]

板橋民主黨[編輯]

獨立人士[編輯]

睇埋[編輯]

出面網頁[編輯]

[編輯]