2021年香港選舉委員會界別分組選舉

出自維基百科,自由嘅百科全書
跳去導覽 跳去搵嘢

2021年香港選舉委員會界別分組選舉會喺2021年9月19號投票,係香港實行香港國家安全法之後嘅第一次選舉委員會選舉。選出嚟嘅委員可以喺2021年嘅立法會選舉選出40席議員同埋喺2022年嘅特首選舉入面投票。

背景[編輯]

2021年,中共為咗喺香港實行所謂「愛國者治港」,兜過香港本地嘅政改程序,更加不惜推翻自己頒佈嘅831決定大幅改動選舉制度

選舉委員會組成[編輯]

選舉委員會有1500個席位,當中機構提名嘅席位有156席、當然委員362席,重有選舉選出982席。

港區人大同政協喺第五界別有190個當然席位,佢哋如果參選其他界別,都會成為當然委員,變相自動當選。以金融服務界為例,呢屆有18人參選爭17席,由於身為全國政協嘅朱李月華已經預先喺呢個界別登記咗,會扣起1席選舉產生嘅席位,所以其餘17人就要爭剩低嘅16席。

第一界別[編輯]

除咗中企協因為升咗級變成商界(第三)而加咗1席,其他原有界別都減1席,另外新增咗中小企業界。第一界別依家係唯一全部由選舉產生嘅界別。

組別名 席數
1 飲食界 16
2 商界(第一) 17
3 商界(第二) 17
4 商界(第三) 17
5 香港僱主聯合會 15
6 金融界 17
7 金融服務界 17
8 酒店界 16
9 進出口界 17
10 工業界(第一) 17
11 工業界(第二) 17
12 保險界 17
13 地產及建造界 17
14 中小企業界 15
15 紡織及製衣界 17
16 旅遊界 17
17 航運交通界 17
18 批發及零售界 17
總數 300

第二界別[編輯]

第二界別有好大嘅改動,加入咗唔少當然委員同由團體提名嘅席位,選舉產生嘅席位就減到一半都冇,另外有啲界別合併咗,或者由第三界別搬過嚟,有組別甚至被改動到面目全非,例如資訊科技界。一系列嘅改動被認為係針對住民主派票倉而嚟,務求將民主派可以攞到嘅席位縮到最少。

組別名 當然委員 提名委員 選舉委員 總數
1 會計界 15 15 30
2 建築、測量、都市規劃及園境界 15 15 30
3 中醫界 15 15 30
4 教育界 17 13 30
5 工程界 15 15 30
6 法律界 6 9 15 30
7 醫學及衞生服務界 16 14 30
8 社會福利界 18 12 30
9 體育、演藝、文化及出版界 15 15 30
10 科技創新界 15 15 30
總數 87 69 144 300

第三界別[編輯]

第三界別新增咗同鄉社團同基層社團兩個組別,同鄉會同街坊會都係親中勢力嘅大本營,新加呢兩個界別被指係增加中共對特首人選嘅控制。

組別名 提名委員 選舉委員 總數
1 漁農界 60 60
2 同鄉社團 60 60
3 基層社團 60 60
4 勞工界 60 60
5 宗教界 60 60
總數 60 240 300

第四界別[編輯]

第四界別主要改動係將原本屬於民選嘅區議會席位畀咗由政府委任嘅分區會、滅罪會同防火會,改動嘅主要原因被指係民主派喺2019年嘅區選大勝,意味著原先選委會入面嘅118席區議員席位會畀民主派攞嗮,到時民主派嘅選委會嘅影響力就會大增。而家陣嘅分區會、滅罪會同防火會代表全部由政府委任,成員大多數係親中派,令政府對選委政治立場嘅可控度大增。

組別名 當然委員 提名委員 選舉委員 總數
1 立法會 90 90
2 鄉議局 27 27
3 港九分區委員會、地區撲滅罪行委員會及地區防火委員會委員的代表 76 76
4 新界分區委員會、地區撲滅罪行委員會及地區防火委員會委員的代表 80 80
5 內地港人團體的代表 27 27
總數 90 27 183 300

第五界別[編輯]

組別名 當然委員 選舉委員 總數
1 港區人大及政協 190 190
2 有關全國性團體香港成員的代表 110 110
總數 190 110 300

委員名單同結果[編輯]

內文:2021年香港選舉委員會委員名單

呢度只係會顯示要選舉的功能界別,詳細嘅名單會喺呢度睇到。

第一界別[編輯]

保險界[編輯]

編號 候選人 政治聯繫 所得票數 結果
1 陳照男 70 當選
2 梁煥榮 41
3 潘榮輝 65 當選
4 許金桂 72 當選
5 詹美清 新民黨 62 當選
6 管胡金愛 68 當選
7 黃漢興 44 當選#
8 黃貴泉 66 當選
9 陳炎光 75 當選
10 馮偉昌 56 當選
11 徐志堅 45 當選
12 尹志德 38
13 王覺豪 44
14 劉少文 64 當選
15 鄧子平 60 當選
16 陳沛良 77 當選
17 鄭國屏 69 當選
18 張健強 64 當選
19 譚國榮 70 當選
20 伍榮發 63 當選

#代表抽籤抽贏

商界(第三)[編輯]

編號 候選人 政治聯繫 所得票數 結果
1 沈華 82 當選
2 游偉光 83 當選
3 連少冬 82 當選
4 黃火欽 83 當選
5 譚岳衡 83 當選
6 郭珮芳 84 當選
7 朱立偉 84 當選
8 辛聰金 民建聯 86 當選
9 李浩然 85 當選
10 趙珺 81 當選
11 姚來文 84 當選
12 趙爽 80 當選
13 郭彥麗 84 當選
14 莊惠明 民建聯 83 當選
15 王磊 83 當選
16 吳楚珠 80 當選
17 劉崧 84 當選
18 曹偉勇 18

金融服務界[編輯]

編號 候選人 政治聯繫 所得票數 當選
1 伍子權 137 當選
2 黃仲文 136 當選
3 陳志華 工聯會 34
4 鄧聲興 131 當選
5 李耀新 124 當選
6 詹劍崙 161 當選
7 李彤 145 當選
8 熊力頲 137 當選
9 楊玳詩 148 當選
10 孫劍峰 140 當選
11 蔡思聰 134 當選
12 李細燕 135 當選
13 陳銘潤 145 當選
14 林向紅 148 當選
15 李惟宏 148 當選
16 戴志强 134 當選
17 張德熙 145 當選

第二界別[編輯]

中醫界[編輯]

16人爭15席,中醫界嘅協調出嚟嘅「岐黃聚賢」名單贏咗14席。

編號 候選人 名單 所得票數 結果
1 呂愛平 岐黃聚賢 42 當選
2 楊卓明 岐黃聚賢 41 當選
3 張群湘 岐黃聚賢 40 當選
4 陳永光 岐黃聚賢 40 當選
5 何國偉 岐黃聚賢 45 當選
6 盧鼎儒 岐黃聚賢 43 當選
7 關之義 岐黃聚賢 22
8 王冠明 岐黃聚賢 39 當選
9 曾超慶 岐黃聚賢 38 當選
10 繆江霞 岐黃聚賢 36 當選
11 黃傑 岐黃聚賢 44 當選
12 黃賢樟 岐黃聚賢 43 當選
13 彭祥喜 28 當選
14 張煒生 岐黃聚賢 43 當選
15 朱恩 岐黃聚賢 43 當選
16 馮玖 岐黃聚賢 35 當選

教育界[編輯]

原先應選14席,但人大黃均瑜以當然委員身份佔咗1席。最後由14人爭13席,當中親中派13人嘅「教育專業聯盟」全數當選。

編號 候選人 名單 所得票數 結果
1 莫仲輝 教育專業聯盟 1,040 當選
2 梁永鴻 教育專業聯盟 1,059 當選
3 何漢權 教育專業聯盟 1,076 當選
4 邱少雄 教育專業聯盟 1,068 當選
5 方仲倫 教育專業聯盟 1,036 當選
6 廖鳳香 教育專業聯盟 1,040 當選
7 趙曾學韞 423
8 潘淑嫻 教育專業聯盟 1,123 當選
9 蘇炳輝 教育專業聯盟 1,093 當選
10 張勇邦 教育專業聯盟 1,123 當選
11 林翠玲 教育專業聯盟 1,097 當選
12 孔美琪 教育專業聯盟 1,096 當選
13 招祥麒 教育專業聯盟 1,034 當選
14 黃錦良 教育專業聯盟 1,003 當選

法律界[編輯]

湯家驊等人組成嘅親中派15人名單全數當選。

編號 候選人 名單 政治聯繫 所得票數 結果
1 許文傑 湯家驊名單 28 當選
2 梁定邦 湯家驊名單 26 當選
3 范凱傑 湯家驊名單 25 當選
4 胡振輝 湯家驊名單 29 當選
5 鄭程 湯家驊名單 27 當選
6 盧懿杏 湯家驊名單 (民建聯) 26 當選
7 湯家驊 湯家驊名單 民主思路 28 當選
8 藍德業 湯家驊名單 26 當選
9 劉漢銓 湯家驊名單 (民建聯) 26 當選
10 麥慶歡 湯家驊名單 民主思路 24 當選
11 彭韻僖 湯家驊名單 29 當選
12 李連君 湯家驊名單 29 當選
13 蔣瑞福 湯家驊名單 26 當選
14 白濤 9
15 何淑瑛 湯家驊名單 27 當選
16 蕭詠儀 湯家驊名單 26 當選

醫學及衞生服務界[編輯]

編號 候選人 名單 所得票數 結果
1 梁世民 63 (當選)
2 徐佩宏 12
3 張佩華 57 (當選)
4 林哲玄 69 (當選)
5 張漢明 63 (當選)
6 梁禮賢 64 (當選)
7 何崇漢 11
8 吳鳳亮 61 (當選)
9 龐愛蘭 65 (當選)
10 黃柏良 65 (當選)
11 顧慧賢 12
12 陳子中 13
13 蘇潔瑩 64 (當選)
14 李靖汶 9
15 盧寵茂 67 (當選)
16 陳麗紅 14
17 朱建華 6
18 郭寶賢 59 (當選)
19 徐錫漢 63 (當選)
20 崔俊明 16
21 張旭紅 57 (當選)
22 余詩思 14
23 李夏茵 56 (當選)
24 曾憲紀 19

建築、測量、都市規劃及園境界[編輯]

編號 候選人 名單 所得票數 結果
1 劉文君 Offering & Promising 53 當選
2 黃浩明 Offering & Promising 45 當選
3 呂浩源 Offering & Promising 44 當選
4 陳澤華 Offering & Promising 45 當選
5 林雲峯 Offering & Promising 45 當選
6 符展成 29
7 陳旭明 Offering & Promising 44 當選
8 何力治 Offering & Promising 53 當選
9 何鉅業 Offering & Promising 47 當選
10 黎定國 Offering & Promising 47 當選
11 呂慶耀 Offering & Promising 52 當選
12 黎漢群 Offering & Promising 49 當選
13 盧鎮威 Offering & Promising 46 當選
14 賴旭輝 Offering & Promising 48 當選
15 林力山 Offering & Promising 44 當選
16 周偉強 Offering & Promising 44 當選
17 王寳龍 19

社會福利界[編輯]

社福界係今屆選委競爭最大嘅界別,有23人爭12席,競爭相當「激烈」,最後親中派嘅「社福Team動力」攞到7席;另外一張7人名單包括舊時入過民主派名單嘅陳麗雲同周賢明,佢哋就全部鎩羽而歸。

編號 候選人 名單 政治聯繫 所得票數 結果
1 馬麗莊 7人名單 48
2 程志剛 7人名單 30
3 關銳煊 31
4 陳麗雲 7人名單 51
5 陳文宜 7人名單 41
6 狄志遠 55 當選#
7 吳兆文 7人名單 32
8 梁佩如 7人名單 42
9 周賢明 7人名單 37
10 郁德芬 63 當選
11 黃一峰 社福Team動力 55 當選#
12 葉振都 社福Team動力 66 當選
13 朱麗玲 社福Team動力 民建聯 70 當選
14 余秀珠 98 當選
15 文孔義 57 當選
16 楊羅觀翠 91 當選
17 陳晴 社福Team動力 84 當選
18 李漢祥 社福Team動力 85 當選
19 鄭國輝 社福Team動力 49
20 夏中建 社福Team動力 59 當選
21 劉婉儀 社福Team動力 55
22 黃萬成 社福Team動力 79 當選
23 葉嘉威 社福Team動力 45

科技創新界[編輯]

編號 候選人 名單 所得票數 結果
1 錢國強 科創力量 53 當選
2 鄭振華 科創力量 53 當選
3 黃廣揚 9
4 盧煜明 科創力量 53 當選
5 于常海 科創力量 51 當選
6 吳自豪 科創力量 51 當選
7 孫東 科創力量 54 當選
8 鍾國輝 科創力量 53 當選
9 鄭松岩 科創力量 53 當選
10 李帆風 科創力量 53 當選
11 朱嘉盈 科創力量 46 當選
12 冼漢廸 科創力量 52 當選
13 徐海山 科創力量 54 當選
14 邱達根 科創力量 52 當選
15 任景信 科創力量 51 當選

第三界別[編輯]

勞工界[編輯]

有72人爭60席,工聯會派出50人;勞聯派出16人。最後工聯會有46人當選,勞聯就有12人當選,剩低2席由公務員工會瓜分。

編號 候選人 政治聯繫 所得票數 結果
1 馮鈺鋒 工聯會 331 當選
2 楊連碧 工聯會 299 當選
3 程岸麗 工聯會 301 當選
4 江惠周 工聯會 299 當選
5 范强 工聯會 296 當選
6 陳文慧 工聯會 301 當選
7 葉永勝 工聯會 110  
8 許培婷 工聯會 294 當選
9 李永富 工聯會 328 當選
10 陳培浩 勞聯 64  
11 李秀琼 勞聯 289 當選
12 林天賦 工聯會 293 當選
13 黃德智 勞聯 36  
14 楊榮輝 工聯會 322 當選
15 張凱榮 工聯會 301 當選
16 王國強 工聯會 300 當選
17 鄭秀娟 勞聯 281 當選
18 馬志成 工聯會 328 當選
19 陳兆華 工聯會 298 當選
20 謝愛紅 工聯會 327 當選
21 李文昌 工聯會 154  
22 黃平 工聯會 324 當選
23 盧嘉麗 工聯會 105  
24 李達偉 工聯會 297 當選
25 王宏業 工聯會 292 當選
26 唐賡堯 工聯會 305 當選
27 謝宏儒 工聯會 296 當選
28 李廣宇 工聯會 305 當選
29 湯仲敏 工聯會 301 當選
30 繆泰興 勞聯 190  
31 陳健麟 紀總 29  
32 葉偉明 工聯會 306 當選
33 王吉顯 工聯會 293 當選
34 李子健 工聯會 328 當選
35 利葵燕 華員會 139  
36 吳智敏 勞聯 293 當選
37 鄭宇曦 工聯會 150  
38 黃永權 勞聯 192  
39 胡明峰   286 當選
40 呂乃星 公總 94  
41 魯志薪 工聯會 319 當選
42 林冠良 工聯會 294 當選
43 張桂英 工聯會 283 當選
44 曾志文 工聯會 329 當選
45 謝景華 工聯會 294 當選
46 麥少芬 勞聯 302 當選
47 朱育青 勞聯 296 當選
48 陳鄧源 工聯會 315 當選
49 林錦儀 工聯會 294 當選
50 李方冲 香港高級公務員協會 285 當選
51 陳萬聯應 勞聯 308 當選
52 梁頌恩 工聯會 323 當選
53 丘燿誠 工聯會 325 當選
54 葉柳青 工聯會 296 當選
55 譚金蓮 勞聯 319 當選
56 儲漢松 勞聯 310 當選
57 蘇栢燦 工聯會 321 當選
58 譚志聰 勞聯 306 當選
59 王麗萍 工聯會 293 當選
60 孔繼明 工聯會 317 當選
61 馮傳宗 公總 94  
62 李煒敏 工聯會 290 當選
63 吳慧儀 勞聯 302 當選
64 馬光如 工聯會 325 當選
65 雷潔嫻 勞聯 295 當選
66 郭慶桓 工聯會 288 當選
67 楊開强 工聯會 288 當選
68 林志挺 工聯會 323 當選
69 周小松 勞聯 317 當選
70 蔡宗建 工聯會 294 當選
71 張錦靈 工聯會 291 當選
72 林偉江 工聯會 323 當選

第四界別[編輯]

港九分區委員會、地區撲滅罪行委員會及地區防火委員會委員的代表[編輯]

喺提名期前最後一日,有兩個人報名參選,形成競爭,之後78個候選人分成三張名單,分別係「香港島候選人聯隊」、九龍東嘅「地區啟航團隊」同九龍西嘅「地區力量聯隊」,三張名單冇競爭關係,純粹以地區劃分:

編號 候選人 名單 政治聯繫 所得票數 結果
1 譚肇卓 地區啟航團隊 民建聯 752 當選
2 陳麗芳 地區力量聯隊 754 當選
3 潘國華 地區力量聯隊 民建聯 779 當選
4 林博 地區力量聯隊 136
5 洪錦鉉 地區啟航團隊 民建聯 762 當選
6 李德康 地區啟航團隊 民建聯 753 當選
7 李清霞 香港島候選人聯隊 民建聯 757 當選
8 呂曉東 香港島候選人聯隊 749 當選
9 李碧儀 香港島候選人聯隊 771 當選
10 鍾港武 地區力量聯隊 民建聯 790 當選
11 洪超群 香港島候選人聯隊 731 當選
12 張培剛 地區啟航團隊 民建聯 747 當選
13 顏汶羽 地區啟航團隊 民建聯 750 當選
14 吳寶強 地區力量聯隊 民建聯 745 當選
15 陳燦標 地區啟航團隊 724 當選
16 林梓鴻 香港島候選人聯隊 新民黨 731 當選
17 黃才立 香港島候選人聯隊 民建聯 737 當選
18 簡銘東 地區啟航團隊 工聯會 754 當選
19 葉傲冬 地區力量聯隊 民建聯 782 當選
20 曾鳳珠 香港島候選人聯隊 753 當選
21 楊嘉成 香港島候選人聯隊 750 當選
22 王子成 地區力量聯隊 741 當選
23 簡志豪 地區啟航團隊 民建聯 764 當選
24 張志聰 地區力量聯隊 728 當選
25 李漢雄 地區力量聯隊 747 當選
26 劉珮珊 香港島候選人聯隊 754 當選
27 陳郁傑 香港島候選人聯隊 740 當選
28 黎榮浩 地區啟航團隊 民建聯 757 當選
29 劉偉光 地區力量聯隊 731 當選
30 梁文廣 地區力量聯隊 經民聯 746 當選
31 李少榕 香港島候選人聯隊 740 當選
32 陳國偉 地區力量聯隊 經民聯 727 當選
33 鄭強峰 地區啟航團隊 741 當選
34 袁國強 地區啟航團隊 民建聯 763 當選
35 鍾澤暉 地區力量聯隊 748 當選
36 梁思韻 地區力量聯隊 746 當選
37 陳東 地區力量聯隊 742 當選
38 曾耀棠 香港島候選人聯隊 740 當選
39 姚逸華 地區啟航團隊 745 當選
40 呂鴻賓 香港島候選人聯隊 工聯會 751 當選
41 林佑碧 香港島候選人聯隊 736 當選
42 黃頌良 地區力量聯隊 763 當選
43 朱浴龍 香港島候選人聯隊 734 當選
44 陳南坡 香港島候選人聯隊 726 當選
45 張琪騰 地區啟航團隊 民建聯 750 當選
46 林煒橋 地區力量聯隊 726 當選
47 張姚彬 地區啟航團隊 民建聯 730 當選
48 劉慶揚 香港島候選人聯隊 民建聯 736 當選
49 程莉元 香港島候選人聯隊 735 當選
50 呂東孩 地區啟航團隊 756 當選
51 朱立威 香港島候選人聯隊 民建聯 743 當選
52 李莉 香港島候選人聯隊 743 當選
53 孔昭華 地區力量聯隊 民建聯 752 當選
54 羅詠詩 香港島候選人聯隊 746 當選
55 周超常 香港島候選人聯隊 740 當選
56 邱松慶 香港島候選人聯隊 743 當選
57 林峰 地區啟航團隊 743 當選
58 趙鳳儀 地區力量聯隊 765 當選
59 林永祥 香港島候選人聯隊 725 當選
60 何顯明 地區力量聯隊 自由黨 757 當選
61 陳家珮 香港島候選人聯隊 新民黨 794 當選
62 黃達東 地區力量聯隊 746 當選
63 梁鉅海 地區力量聯隊 732 當選
64 鄭承峰 香港島候選人聯隊 750 當選
65 陳美燕 香港島候選人聯隊 726 當選
66 李嘉盈 香港島候選人聯隊 民建聯 175
67 劉佩玉 地區力量聯隊 民建聯 749 當選
68 林玉珍 香港島候選人聯隊 759 當選
69 鄧小梅 香港島候選人聯隊 733 當選
70 鍾子權 地區力量聯隊 738 當選
71 雷啟蓮 地區啟航團隊 742 當選
72 陳欣耀 地區力量聯隊 725 當選
73 郭耀偉 地區啟航團隊 727 當選
74 陳華裕 地區啟航團隊 741 當選
75 梁騰丰 地區啟航團隊 民建聯 723 當選
76 梁國鴻 香港島候選人聯隊 工聯會 744 當選
77 李鎮強 香港島候選人聯隊 自由黨 736 當選
78 賴榮春 地區力量聯隊 709 當選

新界分區委員會、地區撲滅罪行委員會及地區防火委員會委員的代表[編輯]

編號 候選人 政治聯繫 所得票數 結果
1 邱玉麟 民建聯 687 當選
2 莊元苳 民建聯 690 當選
3 鄭彥鈞 687 當選
4 莊健成 經民聯 691 當選
5 鄧開荣 689 當選
6 姚國威 工聯會 687 當選
7 陳灶良 694 當選
8 文嘉豪 683 當選
9 劉志成 688 當選
10 馬淑燕 民建聯 686 當選
11 吳育智 681 當選
12 鄺月心 679 當選
13 呂堅 民建聯 685 當選
14 陳藹怡 686 當選
15 凌偉漢 678 當選
16 陳偉趯 675 當選
17 徐帆 工聯會 683 當選
18 黃碧嬌 民建聯 691 當選
19 劉舜婷 民建聯 680 當選
20 林宇星 新民黨 679 當選
21 葉文斌 民建聯 690 當選
22 區子安 675 當選
23 文裕明 691 當選
24 盧婉婷 民建聯 683 當選
25 李洪森 工聯會 685 當選
26 曾國家 674 當選
27 林港坤 677 當選
28 陳國旗 民建聯 674 當選
29 姚銘 民建聯 684 當選
30 賴心 民建聯 678 當選
31 陳笑權 685 當選
32 蕭浪鳴 民建聯 683 當選
33 羅成煥 95
34 張展鵬 679 當選
35 葛兆源 工聯會 684 當選
36 劉德榮 91
37 胡綽謙 民建聯 679 當選
38 簡兆祺 工聯會 677 當選
39 蒙建强 671 當選
40 華美玲 681 當選
41 歐志輝 680 當選
42 温和達 工聯會 683 當選
43 羅少傑 684 當選
44 宋嘉桓 669 當選
45 温啟明 民建聯 681 當選
46 高維基 民建聯 676 當選
47 陳嘉輝 681 當選
48 朱浩賢 676 當選
49 姚嘉俊 新民黨 681 當選
50 李世榮 民建聯 678 當選
51 湛家雄 682 當選
52 梁昌明 676 當選
53 鄭臨 671 當選
54 古揚邦 民建聯 680 當選
55 王舜義 民建聯 673 當選
56 陳文洲 675 當選
57 劉興華 679 當選
58 吳超洪 674 當選
59 鄧焯謙 工聯會 680 當選
60 李冠華 670 當選
61 張彥南 682 當選
62 李家良 民建聯 681 當選
63 龍瑞卿 民建聯 677 當選
64 梁嘉銘 民建聯 686 當選
65 李聖潑 678 當選
66 鄧鎔耀 670 當選
67 招文亮 民建聯 681 當選
68 林楚昭 672 當選
69 王惠成 685 當選
70 吳毅榮 663 當選
71 潘國山 新民黨 685 當選
72 葉長春 676 當選
73 祁麗媚 民建聯 667 當選
74 甘文鋒 新民黨 675 當選
75 傅曉琳 新民黨 681 當選
76 陶錫源 671 當選
77 吳仕福 民建聯 626 當選
78 陳有海 工聯會 682 當選
79 潘志成 民建聯 675 當選
80 邱帶娣 675 當選
81 郭晋昇 666 當選
82 巫成鋒 民建聯 667 當選

總結[編輯]

1500席選委入面,有1448席選得出,得1個人(狄志遠)屬於中間派,其餘絕大多數都係親中派。

政黨方面,民建聯宣佈自己攞到150幾席,大約佔整體選委嘅10%左右;工聯會攞到76席;經民聯有至少40席;新民黨攞到21席,佢亦係唯一一個公佈自己選委名單嘅政黨;自由黨至少15席;勞聯約莫10幾席。

後續事件[編輯]

點新聞民調造假[編輯]

喺選舉之後,大公文匯傳媒集團旗下嘅點新聞進行網上民調,問及公眾對選舉嘅睇法,又聲稱超過95%網民正面評價呢次選舉。但係選項入面除咗一個『其他』之外,其他選項都係正面評價嘅選項,結果被香港民意研究所鍾劍華教授喺社交媒體質疑。鍾劍華又話,香港民意研究所絕對唔會做啲咁嘅民調[1]

參考[編輯]

  1. "嚴正聲明 「香港民意研究所」絕對唔會做這樣的民調". www.facebook.com. 喺2021-09-23搵到.